Założenia Kodeksu walki z rakiem

W Polsce co roku na raka umiera ponad 90 tys. dorosłych osób. Nowotwory wciąż zajmują niechlubne wysokie miejsce wśród głównych zabójców Polaków. Mimo to świadomość dotycząca możliwości zapobiegania tym chorobom jest niska. W szkołach jest ponad 5 mln uczniów, którzy już dziś mogą zmienić swoją przyszłość. Dzięki programowi Szkoła promująca zalecenia Kodeksu Walki z Rakiem uczniowie nawet najmłodszych klas mogą się dowiedzieć, jak zdrowo żyć i zminimalizować ryzyko zachorowania na raka. Projekt wspiera aktorka Maja Bohosiewicz, która będzie zachęcać młodych ludzi do zdrowego stylu życia.

Program Szkoła promująca zalecenia Kodeksu Walki z Rakiem jest odpowiedzią na wyzwanie, jakim jest wysoka liczba zachorowań na raka. Mimo stałego rozwoju nauki i medycyny nowotwory są przyczyną śmierci co czwartego Europejczyka. W Polsce liczba osób ze zdiagnozowanym rakiem w ciągu ostatnich trzech dekad wzrosła dwukrotnie, a prognozy nie pozostawiają wątpliwości, że zachorowalność wciąż będzie rosła. – Badania jednoznacznie wskazują, że to nie geny, ale czynniki zewnętrzne, takie jak brak aktywności fizycznej, palenie papierosów, czy niezdrowe odżywianie, mają decydujący wpływ na rozwój nowotworu – mówi prof. dr hab. n. med. Witold Zatoński, kierownik Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów w Centrum Onkologii-Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, czyli instytucji odpowiedzialnej za realizację zadania Prewencja pierwotna nowotworów w ramach Narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych.]

Europejski kodeks walki z rakiem jest zbiorem zaleceń, które wskazują, jakie zachowania wywołujące procesy rakotwórcze należy wyeliminować, by ograniczyć ryzyko zachorowania na nowotwory.

Prewencja pierwotna nowotworów to przede wszystkim zdrowy tryb życia. W Kodeksie zawarty jest zestaw prostych zasad dotyczących stylu życia oraz rekomendacje dotyczące uczestniczenia w populacji badanych przesiewowo.