Szkoła Pamięta 2022

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 54 im. Wacława Kuchara w Bytomiu włączyli się w ogólnopolską akcję MEiN„Szkoła Pamięta”, mającą na celu upamiętnienie ważnych postaci i wydarzeń w związku ze zbliżającymi się dniami, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych.

• Uporządkowanie i udekorowanie przed Świętem Zmarłych przez uczniów z kółka regionalnego „Gryfny Bytom” grobu rodziny księdza Bończyka, Matki Ewy oraz zapalenie światełek pamięci przy zbiorowej mogile tragicznie zmarłych górników oraz pod Pomnikiem Ofiar Tragedii Górnośląskiej.
  • Udział w corocznej akcji „Podaruj znicz na Kresy. Zbiórka zniczy na mogiły naszych rodaków pochowanych na starych nekropoliach za wschodnią granicą.
  • Współpraca z Towarzystwem Opieki nad Zabytkami w Bytomiu poprzez udział uczniów z kółka regionalnego „Gryfny Bytom” w akcji polegającej na sprawowaniu całorocznej opieki nad zabytkowymi mogiłami i grobami osób zasłużonych. Opieka nad grobem Matki Ewy z Miechowic oraz grobem rodziców Norberta Bończyka – księdza i działacza narodowego na rzecz polskości Górnego Śląska.
  • Lekcje historii w Miechowickim Schronie -zapoznanie uczniów z tragicznymi wydarzeniami z czasów II wojny światowej, które miały miejsce w Miechowicach, poznanie tragicznych losów księdza Jana Frenzla, bestialsko zamordowanego przez Sowietów oraz  historię Górnoślązaków przymusowo wywiezionych w 1945 roku do Związku Radzieckiego.
  • Lekcje historii w Muzeum Auschwitz - Birkenau – wyjazd do Oświęcimia i Brzezinki, celem zapoznanie uczniów klas 8 z historią II wojny światowej oraz z bezwzględną eksterminacją i ludobójstwem w obozach koncentracyjnych.