Szkoła Podstawowa nr 54 |im. Wacława Kuchara w Bytomiu

41-923 Bytom ul. Reptowska 86

tel. 32 280 64 40

Kontakt

Szkoła Podstawowa nr 54 im. Wacława Kuchara w Bytomiu
ul. Reptowska 86, 41-923 Bytom
sekretariat@sp54bytom.szkolnastrona.pl

telefon:  32 280 64 40

10 października ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA PSYCHICZNEGO.

Zdrowie psychiczne jest powszechnym prawem człowieka – to hasło przewodnie tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego 2023. 

Według WHO "zdrowie psychiczne to stan dobrego samopoczucia pozwalający człowiekowi na realizację jego własnych możliwości, na radzenie sobie z normalnymi stresowymi wydarzeniami życiowymi, na efektywną działalność zawodową i na twórczy wkład w życie własnej społeczności”.

W życiu każdego człowieka przychodzą trudniejsze momenty, kiedy jest ciężko na duchu. Jest wiele czynników, które mogą wpływać na gorsze samopoczucie. 

Ważne jest, aby zwracać uwagę na m.in takie objawy jak obniżony nastrój, długotrwały smutek, zmęczenie, lęk. Są to nieuniknione stany, jednakże dobrze jest nie lekceważyć ich, gdyż utrzymujące się dłużej tego typu objawy mogą prowadzić do rozwinięcia się chorób psychicznych. 

Jak zadbać o swoje zdrowie psychiczne?  

Dobry nastrój w dużej mierze zależy od nas samych – mamy wiele możliwości, aby samemu zadbać o lepsze samopoczucie.

Zadbaj o dobre relacje z innymi.

Wszyscy potrzebujemy kogoś z kim możemy podzielić się smutkami i radością. Pamiętajmy jednak, że kontakty wirtualne nie zastąpią tych w realnym świecie. Badania naukowe dowodzą, że większość naszych potrzeb psychicznych zaspokajamy poprzez
kontakty społeczne. Kontakty z ludźmi mogą więc dawać nam najwięcej zadowolenia. Dbajmy więc o dobre relacje z innymi ludźmi.

Zadbaj o zdrowy sen.

Sen jest jednym z istotniejszych czynników warunkujących dobry nastrój – ważna jest zarówno jego ilość, jakość oraz miejsce i czas zasypiania. Istotne, by twój sen był regularny, ciągły i odpowiednio długi. Młodzi ludzie, z racji tego, że ich organizm jest w okresie wzrostu, potrzebują od 9 do 11 godzin snu w ciągu doby.

Zadbaj o zdrowy ruch.

Aktywność fizyczna to kolejny istotny element dobrego samopoczucia. Wyniki wielu badań potwierdzają, że osoby regularnie ćwiczące cieszą się lepszym nastrojem i mniejszą skłonnością do depresyjności, a także mają lepszą samoocenę. 

Zastanów się więc jaki rodzaj ruchu sprawia Tobie lub mógłby sprawiać przyjemność, pamiętając o tym, że bardziej wskazany jest taki rodzaj ćwiczeń, który możesz wykonywać w towarzystwie innych. Sprawiaj sobie (i innym) drobne przyjemności.

Bądź aktywny.

Rób to, co sprawia Tobie przyjemność. Może to być czytanie książki i pyszne ciastko zjedzone w miłym miejscu, czy spacer w słoneczny dzień, słuchanie ulubionej muzyki, czy przejażdżka rowerem.

Ważne jest to czy dla Ciebie te czynności niosą jakąś dozę przyjemności. Pamiętaj, że szczęście nie zależy tylko od czynników zewnętrznych, a bycie zadowolonym to rodzaj postawy wobec życia, którą można doskonalić, pielęgnować i rozwijać.

Rozwiązuj problemy.

Nie istnieją ludzie, którzy ich nie mają. To, co ludzi wyraźnie odróżnia to sposób radzenia sobie z nimi. Pamiętaj, że rozwiązywanie problemów to umiejętność (podobnie jak jazda na rowerze), z którą nikt nie przychodzi na świat, a którą można rozwijać i doskonalić.

Pomocą może być wsparcie bliskiej osoby lub profesjonalisty (np. psychologa). Skuteczne rozwiązywanie problemów może być
dodatkowym źródłem zadowolenia.  

Bądź w dobrej relacji ze sobą.

Lepsza znajomość siebie, własnych uczuć i potrzeb sprzyja dobremu samopoczuciu. Jeśli trudno Ci wyobrazić sobie jak mógłbyś sam siebie polubić, pamiętaj, że możesz skorzystać z pomocy osób bliskich, aby lepiej „dogadywać się” ze sobą.

Zadaj sobie ważne pytanie: „czego potrzebuję, by czuć się dobrze?” i uważnie posłuchaj własnej odpowiedzi. Pamiętaj, że relacja ze sobą to jedna z ważniejszych relacji jakich doświadczasz, choćby dlatego, że trwa całe życie.  

Stosuj metodę małych kroków.

Pamiętaj, że nawet największe zadanie można podzielić na serię mniejszych, a wielu wyzwań nie podejmujemy właśnie dlatego, że możemy chcieć natychmiastowych efektów.

Wzrost ryzyka zachorowań jest nierozerwalnie związany z rozwojem cywilizacyjnym, dynamicznym tempem życia, przewlekłym stresem i długotrwałym brakiem wypoczynku. Taki tryb życia skutkuje pojawianiem się nerwic, depresji i innych zaburzeń lękowych,

Poradnik o depresji dla rodziców:  

Depresja-to-choroba-a-nie-gorszy-dzien-stronami-1.pdf (dobrzezejestes.org) 

 

Fundacja Dbam o Mój Zasięg zaprasza na wykład dla rodziców o higienie cyfrowej i e-uzależnieniach dnia 16 października 2023 roku o godzinie 19:00 na platformie Clickmeeting.

Link do spotkania:

Log in: E-uzależnienia a higiena cyfrowa. Gdzie zatem jest granica (clickmeeting.com) 

 

Gdzie szukać pomocy?

  • 800 121 212 Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka, bezpłatnie, czynny całą dobę.
  • 116 123 Telefon Zaufania dla Osób Dorosłych w Kryzysie Emocjonalnym, bezpłatnie, 14:00–22:00.
  • 116 111 Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, bezpłatnie, czynny całą dobę.