Anna Wojcieszek finalistką Wojewódzkiego Konkursu "Prawda i kłamstwo o Katyniu"

W kwietniu 2022 roku w Sali Koncertowej Polskiego Radia Katowice  odbyła się Gala Finałowa XIII Wojewódzkiego Konkursu Historyczno - Literackiego „Prawda i kłamstwo o Katyniu”, zorganizowanego z inicjatywy Jadwigi Wiśniewskiej, Posła do Parlamentu Europejskiego. Patronat naukowy nad konkursem objął Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach. W drodze tegorocznego konkursu wyłoniono dwudziestu finalistów, w tym po dziesięć osób ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych.  Jedną z finalistek została uczennica naszej szkoły - Anna Wojcieszek. Zgodnie z założeniami konkursu, jego uczestnicy podjęli wyzwanie, które daje im szansę na debiut literacki. Za każdym razem bowiem najlepsze prace są publikowane w pokonkursowych tomikach, których promocja połączona jest z organizowanymi co roku Zaduszkami Katyńskimi.

Ideą konkursu jest propagowanie wśród młodych ludzi wiedzy o zbrodni katyńskiej i tym samym dążenie do ciągłego jej przekazywania kolejnym pokoleniom Polaków. Jego tematyka ma bowiem inspirować uczniów do poszerzania tej wiedzy oraz przyczynić się do wzrostu powszechnej świadomości wokół wydarzeń, do jakich doszło w Katyniu.

Wyzwaniem dla Ani było pokazanie motywu zbrodni katyńskiej z innej perspektywy niż konkretna data i postać. A co ciekawe, wszystko to zaprezentowała w formie wiersza.

Aniu – gratulujemy sukcesu!