Działajmy Razem. Dzień Bezpiecznego Internetu 2021.

Czy ja jestem wciąż bezpieczny? Pyta Was Internet(nie)do końca bezpieczny. Klikasz? Klikaj. Przeglądasz? Śmiało przeglądaj. Stop. Zatrzymaj się. Przeczytaj, pomyśl. Stop. Jeszcze raz przeczytaj. Powoli, ze zrozumieniem i pomyśl.

Zapewne wiesz, że Internet roi się od niebezpieczeństw. Tych dużych i tych mniejszych. Zapewne nie do końca rozumiesz pojęcia "phishing", "spyware", "malware" czy też "bot". Okej, rozumiem, że nie rozumiesz. Przecież definicji mieszaniny jednorodnej też większość z nas nie przytoczy, z przykładem takiej mieszaniny na czele... no bo skąd niby ma to wiedzieć i ją znać? Ale inaczej zadane pytanie o taką mieszaninę wystarczy, żeby zrozumieć, że to coś co nas otacza i ma podstawowy wpływ na nasze życie to mieszanina jednorodna zwana potocznie powietrzem. I tak samo jest z tymi zagrożeniami. Identycznie.

Lubisz jak złodziej kradnie Ci pieniądze z kieszeni? Czyli haker tworzy malware? A może odpowiada Ci, gdy np. sprzedawczyni w cukierni zadecyduje za Ciebie, jakie ciastko kupisz? To właśnie wtedy (bot) przejmuje kontrolę nad Twoim ulubionym komputerem. No chyba, że uwielbiasz sytuację, w której na szlaku w górach, ktoś poda błędne kierunkowskazy i zamiast do schroniska dotrzesz np. nad urwisko? To właśnie wtedy "phishing" daje o sobie znać, kierując Cię na sfałszowane strony www. To tylko szczyt "góry lodowej", pułapek i zagrożeń. Ale nie o to chodzi, żeby Cię zniechęcić lub wręcz przestraszyć. Chodzi o to, żeby Cię zachęcić i przestrzec. Zachęcić do częstego (przynajmniej raz na 3 miesiące) zmieniania haseł, do ustawiania haseł trudnych do skojarzenia z Tobą, Twoim miejscem zamieszkania, Twoją rodziną. Zachęcić do reagowania na obraźliwe komentarze, kiedy jesteśmy ich ofiarą albo świadkiem.

A przed czym przestrzec? Przed naiwnością i nadmiernym zaufaniem do super ofert, promocji, zbyt pięknych żeby były prawdziwe, wątpliwych "przyjaciół" z sieci i bezinteresownych, gratisowych pseudo-prezentów. Uważaj na siebie i na swój komputer, laptop, tablet, smartfon, żeby nie dostał wirusa i to nie korona. Internet to przestrzeń, którą sami tworzymy – zadbajmy więc, żeby była to przestrzeń przyjazna dla wszystkich. Pamiętaj, że lepszy Internet zaczyna się od Ciebi

Dlatego Działajmy razem! Nie tylko w ten jeden dzień w roku, w Dzień Bezpiecznego Internetu ale codziennie.

Warto wiedzieć:

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Początkowo obchodzony był tylko w Europie, ale już od lat Dzień Bezpiecznego Internetu przekroczył jej granice angażując państwa z całego świata.

Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet.

Tegoroczna edycja Dnia Bezpiecznego Internetu – odbędzie się 9 lutego 2021 r.

Warto wejść na strony:

SaferInternet