7 kwietnia 2020r. Światowy Dzień Zdrowia - „Brawa dla Was”

Każdego roku 7 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia ustanowiony przez WHO, czyli Światową Organizację Zdrowia. Aktualnie w Polsce w tym dniu obchodzone są dwa święta: Światowy Dzień Zdrowia oraz Dzień Pracowników Służby Zdrowia. Ideą, która towarzyszy Światowej Organizacji Zdrowia już od początku działalności, czyli przez ponad 70 lat, jest zapewnienie podstawowej opieki zdrowotnej wszystkim ludziom.

Każdego roku WHO wybiera temat przewodni, który chce szczególnie w danym roku podkreślić. W związku ze stanem pandemii, tegoroczne obchody Światowego Dnia Zdrowia zmieniły trochę charakter, bo cała uwaga i wszystkie siły koncentrują się teraz na walce z niebezpiecznym wirusem. Warto jednak znać hasło przewodnie Światowego Dnia Zdrowia 2020: „Wspierajmy pielęgniarki i położne”.

Jest ono szczególnie istotne w ostatnim czasie, kiedy coraz więcej mówimy o niezwykle ważnej pracy całego personelu medycznego, wspomagającego codzienną pracę lekarzy. Dotyczy to właśnie między innymi pielęgniarek, położnych, ratowników medycznych, laborantów.

7 kwietnia 2020 r. to dzień, w którym dziękujemy za pracę pielęgniarek i położnych oraz przypominamy ludziom o kluczowej roli, jaką odgrywają w utrzymaniu zdrowia na świecie. Pielęgniarki i inni pracownicy służby zdrowia przodują teraz w walce z groźnym wirusem - zapewniając wysokiej jakości, pełne szacunku leczenie i opiekę potrzebującym tego pacjentom.

Najważniejsze, by każdy człowiek - bez względu na to kim jest i gdzie mieszka - miał zapewniony dostęp do opieki zdrowotnej.

Drodzy uczniowie - tematyka zdrowia w naszej szkole zawsze była i nadal jest jednym z głównych zagadnień. Pamiętajmy, że zdrowie to nie tylko brak choroby lub niepełnosprawności, lecz stan dobrego samopoczucia fizycznego, psychicznego i społecznego. W dużym stopniu zdrowie zależy od nas samych, od tego, czy żyjemy w zgodzie z innymi ludźmi, czy nasze relacje są bezkonfliktowe i czy potrafimy radzić sobie z problemami.

W tym miejscu szczególnie chcemy Wam przypomnieć o potrzebie dbania o swoje zdrowie. Z pewnością znacie już na pamięć najważniejsze obecnie zalecenia dotyczące częstego mycia rąk i dbania o higienę. Pamiętajcie także o zdrowiu psychicznym swoim i swoich najbliższych - zawsze, w każdej sytuacji zachowujcie się kulturalnie i życzliwie, grzecznie zwracajcie się do innych, traktujcie innych w taki sposób, jak sami chcielibyście być traktowani. To ułatwi nam życie w momencie, kiedy spędzamy bardzo dużo czasu w ograniczonej przestrzeni naszych domów.

Możecie też w Internecie przeczytać o akcji zainicjowanej w Polsce z okazji obchodów Światowego Dnia Zdrowia – „Brawa dla Was”. Każdy może się do niej przyłączyć – wystarczy 7 kwietnia (wtorek) o godzinie 13 wyjść na balkon lub stanąć w oknie i bić brawo, by podziękować za codzienny trud i wysiłek oraz pokazać jak bardzo cenimy pracę służby zdrowia i jak szczególnie jest ona ważna dla nas wszystkich w czasie epidemii. Zachęcamy Was do udziału!

Zapraszamy także do wzięcia udziału w akcji Kartka dla medyka i wykonaniu samodzielnie kartki z podziękowaniem dla pracowników zawodów medycznych – więcej informacji i coraz piękniejsza galeria Waszych prac na stronie naszej szkoły.