ŚWIĘTA NARODOWE

Zbliżają się dwa ważne dla naszego kraju wydarzenia: Dzień Flagi obchodzony 2 maja oraz rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony jest w Polsce 2 maja, a  ustanowił go Sejm 20 lutego 2004 roku ustawą o zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej, którą Prezydent RP podpisał 16 marca 2004 roku. Ustawa określa, że barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały oraz czerwony. Niech polskie flagi, które zdobią nasze domy, place i ulice, pozwolą nam poczuć tego dnia dumę z dokonań naszych przodków. Niech rozbudzą w naszych sercach miłość do Polski i poczucie tożsamości narodowej.

3 maja to kolejna  rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W tym roku mija już 230 lat od radosnego majowego poranka, kiedy wołano: „WIWAT KRÓL! WIWAT SEJM! WIWAT WSZYSTKIE STANY!

Chociaż wydarzenia te są odległe czasowo, chociaż minęło od nich kilka pokoleń Polaków, to nadal w naszej świadomości zajmują one bardzo ważne miejsce. Obowiązkiem nas wszystkich – i starszych i młodszych – jest codzienne pielęgnowanie pamięci o ludziach, którzy swoją pracą i zaangażowaniem  w tamtych trudnych historycznie czasach spowodowali, że w sercach i umysłach Polaków nigdy nie zgasła iskra wolności   i  niepodległości. Efektem ich niestrudzonych wysiłków było w końcu odzyskanie przez Polskę niepodległości. To właśnie takie postawy, takie wydarzenia i tacy ludzie budują tożsamość narodową, która pozwala przetrwać każdy, nawet najtrudniejszy czas.

Z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja życzymy wszystkim, aby to święto umocniło poczucie tożsamości narodowej oraz dumy bycia Polakiem.

W tym roku obchodzimy tę uroczystość w innych okolicznościach. Zapraszamy do obejrzenia prezentacji związanych z rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja, które przygotowały uczennice naszej szkoły ( Magdalena Grzesiak i Magdalena Urbańska z klasy 7a oraz Maria Capek i Wiktoria Wojszczyk z klasy 7c) Zapraszamy również do obejrzenia podsumowania konkursu pt. „ Ja i flaga” w klasach 1-3 i 4-6.

Prezentacja dla klas 4-6

Prezentacja dla klas 7-8

Konkurs "Ja i moja flaga":

Wyniki konkursu dla I- III