Program „Ratujemy i uczymy ratować”

Program prowadzony jest nieprzerwanie od kwietnia 2006 roku. Poznanie zasad pierwszej pomocy to nie wszystko – na podjęcie działań ratujących życie przez świadków zdarzenia ogromny wpływ ma również ich postawa, pewność co do swoich umiejętności, a także obawy, które często im towarzyszą. Program RUR polega na wprowadzeniu zajęć z podstawowych czynności ratujących życie powszechnie już w pierwszych klasach szkoły podstawowej. Dzieci oswajają się z tak ważnymi zagadnieniami, kształtowane są właściwe nawyki – pierwsza pomoc staje się dla nich czymś naturalnym.

Program „Ratujemy i uczymy ratować" powstał dzięki Fundacji WOŚP Jurka Owsiaka i jest adresowany do wszystkich nauczycieli i uczniów klas I-III.

Swym zakresem obejmuje tematy:

• Bezpieczeństwo;

• Sprawdzanie przytomności;

• Wzywanie pomocy;

• Sprawdzenie oddechu;

• Ułożenie nieprzytomnego w pozycji bocznej;

• Oddechy ratownicze i uciskanie klatki piersiowej;

• Łańcuch przeżycia.

Materiały dydaktyczne: podręczniki i ćwiczenia, filmy edukacyjne i plansze z zakresu pierwszej pomocy pozyskane z WOŚP Jerzego Owsiaka, telefony instruktażowe, fantomy, dyplomy "Małego Ratownika". Pani pielęgniarka Katarzyna Szmidt oraz w klasach młodszych pani  Monika Kasprzyczak,  Aleksandra Wawrzoszek uczą dzieci naszej szkoły zasad udzielania pierwszej pomocy, zaczynając od prawidłowego wezwania pomocy przez telefon po najprostsze czynności przy osobie poszkodowanej( pozycja boczna bezpieczna). Dzieci ćwiczą resuscytację krążeniowo - oddechową na fantomach, które otrzymaliśmy od WOŚP. Zajęcia prowadzone są w formie zabawy, a odpowiednie pomoce pozwalają skutecznie przekazywać i przyswajać wiedzę. Taka forma zajęć cieszy się dużym zainteresowaniem. Dzieci bardzo chętnie i aktywnie uczestniczą w spotkaniach, potrafią wykazać się zdobytą wiedzą i zastosować ją w praktyce.

Autor: Joanna BIlińska-Karasek