Program Antytytoniowej Edukacji Zdrowotnej ,,Bieg po zdrowie”

Głównym celem programu jest zwiększenie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów i e- papierosów.

Okres krytyczny dla podejmowania zachowań ryzykownych , takich jak pierwsze kontakty z paleniem tytoniu przypada na przedział wiekowy 9 – 10 lat. Podejmowanie prób palenia i częstość palenia wzrasta z wiekiem, szczególnie pomiędzy 11 a 13 rokiem życia. Dlatego grupa, do której skierowany jest program, to dzieci w IV klasie szkoły podstawowej. Zajęcia w programie realizowane są za pomocą zróżnicowanych metod aktywizujących, które dostosowano do wieku odbiorców. Zdobytą wiedzę i umiejętności uczniowie będą mogli stosować w codziennym życiu. Program ,,Bieg po zdrowie” jest źródłem rzetelnej wiedzy na temat problematyki palenia, ukazuje korzyści z niepalenia papierosów, czyni to zjawisko mniej pożądanym i mniej akceptowanym. Atrakcyjna forma programu sprzyja wzmacnianiu poczucia własnej wartości u uczniów. Wdraża w dokonywanie przez nich świadomych wyborów oraz wyrażanie własnych oczekiwań i zdań na konkretny temat bez obawy o poczucie odrzucenia ze strony rówieśników.

Ważnym elementem programu jest też zaangażowanie rodziców w jego realizację. Z perspektywy kształtowania postaw prozdrowotnych współpraca rodzica z dzieckiem, ich wzajemne relacje oraz dawanie dobrego przykładu będą miały korzystny wpływ na efekty programu.

Warto zachęcać dzieci do zdrowego stylu życia, wolnego od dymu tytoniowego.

Koordynatorzy programu: L. Golec – pedagog szkolny

A. Zych – psycholog szkolny