Kiedy zagraża Ci odwodnienie?

Odwodnienie organizmu może być spowodowane różnymi czynnikami. Wynikać może nie tylko ze zbyt małej ilości spożywanych płynów, ale również stanów chorobowych. Wraz z utratą wody często tracimy również elektrolity, dlatego poważne odwodnienie może być stanem zagrażającym naszemu życiu.

Wysoka temperatura i aktywność fizyczna

Pocenie się to jeden ze sposobów naszego organizmu na regulację temperatury. Dlatego pocimy się podczas wysokich temperatur czy wysiłku fizycznego.

Gorączka

Podczas gorączki również tracimy znaczne ilości wody. Im wyższa temperatura naszego ciała, tym organizm wydziela więcej potu.

Biegunka i wymioty

Ostre biegunki i wymioty mogą spowodować poważne odwodnienie w bardzo krótkim czasie. Stan ten może zagrażać nawet życiu, dlatego szczególnie w przypadku małych dzieci, często wymaga interwencji lekarskiej.

Zwiększone oddawanie moczu – choroby i leki

Jednym z pierwszych objawów cukrzycy jest częste oddawanie moczu. Stan ten może sprzyjać odwodnieniu. Stosowanie leków moczopędnych, a także leków obniżających ciśnienie tętnicze również może prowadzić do zaburzenia homeostazy wodnej naszego organizmu.

źródło: http://www.wybieramwode.pl/

Autor: Małgorzata Popławska