Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

Dziewczyny i chłopaki!

Tegoroczne Światowe Święto Życzliwości i Pozdrowień przypadające 21 listopada będziemy świętować zdalnie. Pamiętacie jak w ubiegłych latach przyczepialiśmy do ubrania uśmiechnięte żółte emotki i ubieraliśmy stroje w słonecznym żółtym kolorze? Jeśli macie ochotę również w tym roku możecie ubrać się w coś z żółtym akcentem, by w ten sposób rozjaśnić listopadowy dzień.

Warto przy tej okazji przyjrzeć się bliżej sobie i odpowiedzieć na pytanie czy jestem osobą życzliwą?

Wiemy, że życzliwość to postawa charakteryzująca się życzeniem dobra innym i uczynnością. Zawiera w sobie: serdeczność, uprzejmość, wyrozumiałość, zrozumienie, współczucie i akceptację. To coś znacznie więcej niż bycie miłym. W minionym roku sami wybieraliście królowe i królów życzliwości w Waszych klasach – potrafiliście wskazać osoby, które w Waszej ocenie są miłe, koleżeńskie, pomocne, godne zaufania, serdeczne i swoją postawą wyróżniają się w bardzo pozytywny sposób.

Może to w czasie pandemii zabrzmi dziwnie, ale chcemy, by ta życzliwość była zaraźliwa – bo dobre zachowania warto naśladować.

W życzliwym otoczeniu automatycznie spada ilość konfliktów i zachowań agresywnych. Łatwiej nawiązują się przyjaźnie, pojawia się bliskość, otwartość, radość oraz chęć wzajemnej pomocy. Towarzyszy temu uśmiech, poczucie spełniania i bycia dobrym.

Brzmi jak bajka? To czy tak będzie w Twojej klasie i Twoim otoczeniu zależy także od Ciebie. Czasem wystarczy drobny gest – uśmiech na powitanie, słowo „dziękuję” gdy ktoś w czymś Ci pomoże, mały komplement powiedziany koleżance lub koledze, życzenie „miłego dnia” sąsiadowi lub pani sprzedawczyni w sklepie, pożyczenie zeszytu koledze, który był chory lub pocieszenie koleżanki, która ma zmartwienie, pożegnanie z nauczycielem przy wyjściu z klasy lub przy zakończeniu zajęć zdalnych.

Pamiętaj, że drobne gesty znaczą bardzo wiele!

Przeczytaj proszę króciutki KODEKS KUMPLA (na podstawie kampanii społecznej „Bądź kumplem-nie dokuczaj”) i postaraj się zastosować go w swoim życiu:

1. Bądź swoim własnym najlepszym przyjacielem i traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.

2. Bądź miły dla innych, nie osądzaj ich – każdy potrzebuje dobrego kumpla.

3. Bądź uczciwy i godny zaufania.

4. Bądź lojalny i wstawiaj się za innymi, jeśli tego potrzebują.

5. Miej odwagę powiedzieć „przepraszam”, jeśli popełnisz błąd.

6. Bądź wsparciem, gdy ktoś ma zły dzień.

7. Baw się dobrze ze swoimi kumplami i pozwól innym bawić się dobrze z Tobą!

Miej życzliwość w swej naturze, bo życzliwi żyją dłużej!

Pozdrawiamy serdecznie - psycholog i pedagog szkolny