Międzynarodowy Dzień Spódnicy, 30.10.2020 r.

Czy wiecie, że…?

Najstarsze znaleziska potwierdzające istnienie spódnicy pochodzą z cywilizacji mezopotamskiej i datuje się je na piąty wiek p.n.e. Oznacza to, że spódnica ma oficjalnie... ponad siedem tysięcy lat! Wg archeologów były wykonywane głównie z trzciny lub słomy.

Spódnice towarzyszą nam od niepamiętnych czasów, choć początkowo był to ubiór głównie męski. Egipcjanie przepasali się szalami, później prym wiodły celtyckie pledy i sarongi, np. w Indonezji nadal noszą panowie.

Obecnie szkockie kilty to najbardziej znane męskie spódnice.

Damskie spódnice początkowo były długie i zakrywały całe nogi, np. średniowieczne damy z wyższych sfer nosiły na przykład ogromne, szerokie spódnice, których średnica u dołu wynosiła nawet 3 metry! Z czasem zmieniła się ich długość oraz rodzaj kroju i obecnie nosimy spódnice: długie, krótkie, plisowane, wąskie, kolorowe w kratkę, w kwiatki… do wyboru do koloru.

Było to widać dzisiaj w szkole ????