„Mistrzowie Ilustracji” w SP 54

Dzięki uczestnictwu w miejskim projekcie edukacji kulturalnej „Pokłady Kultury” i uprzejmości Wydawnictwa Dwie Siostry nasza szkoła była pierwszym przystankiem na drodze wędrówki wyjątkowych, wielkoformatowych grafik. Wystawa „Mistrzów Ilustracji” została rozmieszczona w oknach korytarzy na różnych piętrach. Przez blisko tydzień „spoglądali” na nas: Gapiszon, Babcia na jabłoni, profesor Filutek i inni. Przerzuciliśmy most między pokoleniami, bo dla nas - dorosłych to była podróż sentymentalna do wspomnień, które mamy z dzieciństwa, a dla naszych uczniów - odkrywanie nowych światów. Nacieszyliśmy oko ilustracjami: J. M. Szancera, B. Butenko, M. Pokory, T. Wilbik, Z. Lengrena, M. Orłowskiej-Gabryś, D. Konwickiej, A. Kołakowskiej.

Zamieniliśmy wnętrza szkoły w prawdziwą galerię sztuki, rozwinęliśmy zmysł estetyczny, a przy okazji mogliśmy obcować twarzą w twarz z prawdziwym dziedzictwem kulturowym! Doskonale się bawiliśmy, bo działań twórczych przy okazji wystawy nie brakowało.

Starsze klasy miały pretekst do spacerowych rozmów o wartości literatury, roli detalu i barwy, tropienia zależności między słowem i obrazem i toczeniu sporów - słowo czy ilustracja? Niektórzy tak się wciągnęli w poruszane zagadnienia, że właśnie są na etapie tworzenia własnych książek artystycznych i picturebooków. Jedną z podjętych aktywności jest też zabawa w tworzenie książeczek obrazkowych do fragmentów książek z serii „Mistrzowie Ilustracji” odczytanych wspólnie na lekcjach, które pod wpływem przewracania kartek staną się ruchome. Doskonały wstęp do animacji! Zabawa stara jak świat, a ile frajdy!

Młodsi poznali masę ciekawostek o znanych ilustratorach i ich pracy. Przyjrzeli się także zawodom związanym z powstawaniem książek i sami stali się ilustratorami do cytatów z ukochanych lektur.